Myślimy
kompleksowo
 

28 czerwca 2017

6 wskazówek ochrony przed ransomware

 

1.

 

Nie otwieraj załączników w mejlach od nieznanych nadawców - szczególnie, jeśli wymagają podawania hasła! Cyberprzestępcy bardzo często podszywają się pod znane marki (firmy kurierskie, pocztę, banki) nakłaniając potencjalne ofiary do otwarcia zainfekowanego załącznika. Jeżeli np. księgowa dostanie wiarygodnie wyglądające upomnienie o zaległej płatności załączonej faktury to katastrofa gotowa. Koniecynie zadbaj, by pracownicy Twojej firmy rozumieli jak istotne jest to zagrożenie.

 

2.

 

Regularnie aktualizuj swój system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe i pozostałe aplikacje.

 

3.

 

Korzystaj z narzędzi pozwalających na skanowanie zawartości poczty i bezpieczne sprawdzanie przesyłanych plików dzięki np. tzw. funkcji sandboxingu.

 

4.

 

Zadbaj o indywidualne uprawnienia dla poszczególnych użytkowników tak, by do krytycznych zasobów miały dostęp tylko osoby, dla których jest to niezbędne. Pomoże to zapobiec ewentualnej infekcji lub znacząco ograniczyć jej niszczycielskie skutki.

 

5.

 

Opracuj plan awaryjny czyli instrukcję, co krok po kroku robić w przypadku zaszyfrowania zasobów.

 

6.

 

Regularnie twórz kopie zapasowe swoich systemów i weryfikuj ich poprawność testowym przywracaniem backupu. Same kopie przechowuj na osobnym urządzeniu w trybie offline i zabezpiecz je dodatkowo korzystając z replikacji.

 

Autorem tekstu jest Piotr Surmacz

Justyna Pietruszka
marketing specialist

Masz pytania?
Skontaktuj się ze mną:
pietruszka.j@anzena.pl
32 259 10 89