Filtruj:
WannaCry dwa lata później. Czy twoja firma jest bezpieczna?
Mijają dwa lata od WannaCry, ostatniego największego ataku ransomware na sieci. Polskie przedsiębiorstwa wciąż jednak nie zabezpieczają się dobrze. Ekspert radzi jak chronić dobra firmowe.
Ranking cyberzagrożeń Q1 2018. Ransomware traci popularność, ataki na bankowość elektroniczną ją zyskują
Ransomware po raz pierwszy od ponad dwóch lat zostało pokonane w rankingu cyberzagrożeń. Popularnością ustąpiło personalizowanym atakom na klientów bankowości elektronicznej. Czy to znaczy, że ransomware na dobre wypadnie z przestępczej gry? Na pewno nie, dlatego przestrzegamy, by w żadnym razie nie rozluźniać już wdrożonych zabezpieczeń.
75-latek dorabiał do emerytury na szyfrowaniu cudzych danych
Historia rodem z tabloidu: przedsiębiorczy australijski emeryt od blisko 7 lat zarabiał praniem pieniędzy od ofiar telefonicznego scamu tj. oszustwa "na pomoc techniczną" kończącego się zaszyfrowaniem ich plików. Czy robił to świadomie wkrótce rozstrzygnie sąd. Przypominamy, by nigdy nie powierzać dostępu do naszych urządzeń zdalnym "serwisantom", których pomocy nie zamawialiśmy.
W cieniu NotPetya - komu grozi cyfrowy overkill?
Chociaż kijowskie metro znowu jeździ, a Narodowy Bank Ukrainy odzyskał 3 lipca pełną operacyjność to medialny kurz po uderzeniu Petyi będzie opadał jeszcze długo. Śledząc doniesienia o głośnym cyberataku nie wolno zapominać, że w jego długim cieniu ewoluują kolejne niebezpieczne zagrożenia.
Zamiast krzyczeć, sprawdź swój backup!
Właśnie trwa prawdopodobnie najsłynniejszy cyberatak w historii Internetu. O jego medialnej popularności zdecydowała niespotykana skala infekcji, która zaczynając od Ukrainy w kilka godzin zdewastowała sieci informatyczne praktycznie na wszystkich kontynentach. Czy można się jakoś obronić przed jego skutkami?
6 wskazówek ochrony przed ransomware
Blisko połowa małopolskich firm miała infekcję ransomware
Zyski cyberprzestępców z "popularnego" ransomware WannaCry dopiero kilka dni temu przekroczyły 100 tys. dolarów. Przy takiej skali infekcji to raczej słaby wynik, a zapędy szantażystów hamowane są między innymi ostrożnością i dobrymi praktykami potencjalnych ofiar.
Backup sposobem na walkę z ransomware WannaCry
W ostatnich dniach w zagranicznych i polskich mediach pojawiały się doniesienia o zainfekowaniu firm i instytucji w ponad 150 krajach przez zagrożenie WannaCry. Złośliwy plik najpierw szyfruje dane zaatakowanego komputera, a następnie wymusza okup za przywrócenie ofierze dostępu do nich.
Nowe zagrożenie karze użytkownika za to, że ten próbuje się chronić
Przeciąganie liny w cyberwojnie trwa. Gdy tylko eksperci bezpieczeństwa wynajdują metodę ochrony przed cyberatakami, autorzy zagrożeń błyskawicznie serwują własne pomysły omijania nowego zabezpieczenia. Tak też wygląda sprawa z wirusem Karmen, który zwalczając ochronną technologię sandboxingu surowo karze użytkowników próbujących za jego pomocą osłaniać swoje komputery.
"Że co mnie zaatakowało?" - użytkownicy ignorują zagrożenia szyfrujące
O nowych wirusach szyfrujących medialne nagłówki krzyczą praktycznie codziennie. Tymczasem co drugi internauta może w ogóle nie wiedzieć "czym jest ten cały ransomware", a co czwarty nie wykonuje ochronnego backupu swoich danych. Przestrzegamy, że panika zaskoczonych ofiar szyfrowania tylko zwiększa prawdopodobieństwo uiszczenia okupu na rzecz szantażystów. Jak uniknąć takiej podbramkowej sytuacji?